Gospo Leo Colner sem spoznala preko Erasmus+ projekta, ko smo iskali gostujočo predavateljico v vrtcu. Vsebina našega projekta je osredinjen pristop poučevanja, vključevanje otrok iz ranljivih skupin ter dobro počutje na delovnem mestu. Izkazalo se je, da je bila izbira Lee odlična, saj ima ogromno izkušenj tako z vodenjem zavoda kot je vrtec in šola kot z delom z otroki iz ranljivih skupin, predvsem iz drugega kulturno-jezikovnega okolja. Izbrali smo jo tudi zato, ker je Slovenka, ki je v tujini uspela in lahko svoje izkušnje v slovenskem jeziku predstavi strokovnim delavcem v našem vrtcu.
...
Spodbuja preventivno delovanje pri vključevanju otrok iz ranljivih skupin. Veliko izkušenj ima z otroki, ki prihajajo iz drugega jezikovnega okolja, zato spodbuja spoštovanje maternega jezika, saj meni, da je šele to pogoj za uspešno učenje drugega jezika.
It has been my great pleasure to know and work with Lea over the last 16 years and to follow her development from an enthusiastic student to an experienced school manager. She is intelligent, hardworking and an excellent communicator (in several languages). She has much to offer beyond the confines of one school and one school system and is au-fait with current issues such as sustainability, inclusion, gender equality and child centred learning approaches. She is experienced in sharing her knowledge through lectures, seminars and practical workshops.
She is a Storyline ‘STAR’ and has enthusiastically promoted this approach to learning and teaching in her homeland, in Scandinavia, and the wider world. She is the ‘YOUNG BLOOD’ to develop children’s learning in the 21st century.
Lea Colner – Slovenka, ravnateljica mednarodne osnovne šole in vrtca Vittra Rösjötorp International na Švedskem, je pritegnila mojo pozornost, še preden sva se srečali in spoznali. Z zanimanjem sem prebrala intervjuje, v katerih je tako navdihujoče opisovala svoj pristop k pedagoškemu delu, svoj odnos do sveta in narave, kako vzgaja za trajnostno življenje, ki ga tudi živi – ne le v smislu filozofije vzgoje in izobraževanja, temveč tudi zelo življenjsko, nadvse pragmatično – s svojo družino.
...
Lea nam je s svojo pozitivno in prijazno naravo pokazala, kako odprto in motivacijsko nagovarja učence v angleščini ali švedščini, vmes pa je nam, gostom, razlagala v slovenščini.
Leo sem spoznala leta 2010 na Osnovni šoli Janka Kersnika Brdo, kjer sem bila zaposlena kot svetovalna delavka, ona pa kot učiteljica razrednega pouka (5. razred). Pogosto sva strokovno sodelovali, predvsem zaradi čustvenih in vedenjskih težav, ki so jih imeli nekateri učenci v njenem oddelku. Lea je že takrat izkazovala veliko radovednosti, želje po raziskovanju ter odprtosti za nove ideje in pristope. Zelo pa me je navdušila njena zavzetost po razumevanju notranjega doživljanja otroka, po uglaševanju na otrokove potrebe in po omogočanju občutka varnosti za vse učence.
Leo Colner sem imel priložnost spoznati novembra 2023, ko je obiskala našo predšolsko skupino v Vrtcu Litija, enoti Ribica. S svojo izjemno strokovnostjo, umirjenostjo in briljantnim umom je hitro prepoznala sodobne koncepte poučevanja ter iznajdljivost otrok med igro. Prepoznala in pozdravila je pomen igre izven igralnice (garderobni prostor), vzpostavljanje pozitivne klime med zaposlenimi, med tehničnim kadrom ter ključne vzporednice med slovenskim in švedskim konceptom poučevanja v vrtcu.
I have known Lea since 2012 when she was a keynote speaker at the 5th International Storyline Conference in Iceland. Over many years, Lea has impressed as an inspiring speaker, visionary leader in education, and expert organiser of conferences and workshops. Lea is a dedicated principal, teacher and teacher educator who can bring real value to the work of schools, preschools and the education of student teachers. I have no reservations in recommending Lea and I am certain that her expertise can help drive positive change.
... Nikoli se še nisem na nobenem izobraževanju, pa jih je bilo kar veliko, naučila toliko o vodenju, o pomenu karizme, ki jo ravnatelj mora imeti, da lahko uresničuje vizijo, o pomenu spoštovanja v medosebnih odnosih in spoštovanja na splošno, kar vključuje ne le sodelavce, ampak enakovredno otroke in njihove starše. Vsemu napisanemu dodajam mirnost, spoštljivost, integriteto in poznavanje področja pedagogike. Izobraževanje je nuja za profesionalni in strokovni razvoj, širok nasmeh je dodatek, ki pa veliko šteje.
Poznanstvo Lee sega v študijske klopi, kjer sva zelo hitro ugotovili, da imava veliko skupnih pogledov, vrednot in interesov, ki sva jih začeli uresničevati z najino prvo zaposlitvijo v domačem kraju, jaz v Kočevju, Lea v Lukovici. Ta povezava je (bil) inovativen pedagoški pristop Storyline, ki ga je Lea »prinesla« iz Skandinavije v Slovenijo in mi ga predstavila. Prav pristop je bil vsa ta leta vezni člen za moj strokovni in profesionalni razvoj, ki ga še vedno vpeljujem v svoje delo. Lea je želela, da bi ideja o novem pristopu dosegla čim več slovenskih učiteljev, zato je organizirala več strokovnih srečanj po Sloveniji, kjer mi je dala priložnost za predstavitev Storyline primerov dobre prakse.
I met Lea for the first time at a Golden Circle meeting in Freiburg in 2010. Golden Circle is a group of people from many countries that know about Storyline and are interested in spreading the knowledge about Storyline. The group also decides on where and when international conferences about Storyline are held. Lea was then a new teacher in Slovenia and had already used Storyline in her teaching and inspired other teachers in Slovenia. She had also written a book about Storyline in Slovenia.
Gospo Leo Colner sem spoznala preko Erasmus+ projekta, ko smo iskali gostujočo predavateljico v vrtcu. Vsebina našega projekta je osredinjen pristop poučevanja, vključevanje otrok iz ranljivih skupin ter dobro počutje na delovnem mestu. Izkazalo se je, da je bila izbira Lee odlična, saj ima ogromno izkušenj tako z vodenjem zavoda kot je vrtec in šola kot z delom z otroki iz ranljivih skupin, predvsem iz drugega kulturno-jezikovnega okolja. Izbrali smo jo tudi zato, ker je Slovenka, ki je v tujini uspela in lahko svoje izkušnje v slovenskem jeziku predstavi strokovnim delavcem v našem vrtcu.
Lea Colner je v našem vrtcu hospitirala v dveh oddelkih ter pripravila predavanje z naslovom Transformacija vzgojno-izobraževalnega procesa skozi holistično in vključujoče učno ter delovno okolje. Organizirali smo okroglo mizo z naslovom Na otroka osredinjeni pristopi in vključevanje otrok iz ranljivih skupin v vrtcu in šoli. Današnji izzivi in kako naprej?
Njen prispevek, tako v strokovnih razpravah s sodelavci med otroki in po hospitacijah kot njeno predavanje ter sodelovanje na okrogli mizi, je bil izjemno velik. Predstavila nam je švedski izobraževalni sistem, iz njene navdihujoče predstavitve, v kateri smo prepoznali strokovno, profesionalno in srčno delo, pa smo lahko spoznali tudi mnoge pomembne elemente njene kakovostne prakse, ki smo jih poskušali povezati z našo prakso. Njena predstavitev je v slušateljih spodbudila veliko razmišljanj, odprla mnoga vprašanja, predvsem pa je bila s svojim umirjenim, iskrenim načinom podajanja zelo navdihujoča.
Navdušilo nas je veliko predstavljenih vsebin, zaradi katerih bi gospo Leo z veseljem še povabili v naš kolektiv in bi jo priporočili tudi drugim vrtcem in šolam. Navajam nekaj poudarkov, ki smo jih prepoznali, se nam zdijo pomembni in ki jih Lea v svoji praksi udejanja.
Na otrokov razvoj gleda celostno, velik pomen daje spremljavi otrokove igre, opazovanju otrokovega vedenja, igre, sprašuje se, kaj otrok preko igre sporoča, zakaj izbira določeno igro ali material, sprašuje se, kakšne so potrebe vsakega posameznika. Otroka postavlja v središče kot aktivnega udeleženca v vzgojno-izobraževalnem procesu, kar povečuje motivacijo za učenje. Zaveda se sprememb, katerim se mora strokovni delavec ves čas prilagajati. Izjemno velik poudarek daje na sprotno, redno in poglobljeno refleksijo lastne prakse, ki narekuje nova načrtovanja in spodbuja izboljšave.
Spodbuja preventivno delovanje pri vključevanju otrok iz ranljivih skupin. Veliko izkušenj ima z otroki, ki prihajajo iz drugega jezikovnega okolja, zato spodbuja spoštovanje maternega jezika, saj meni, da je šele to pogoj za uspešno učenje drugega jezika.
Lea Colner je nagovorila tudi zaposlene z mnogimi navdihujočimi vprašanji, ki spodbujajo k razmišljanju o močnih področjih vsakega posameznika, o rezultatih, za katere se lahko pohvalijo, ki dvigujejo samozavest ter hkrati poudarila pomen usposabljanj, izobraževanj, ki omogočajo profesionalno in strokovno rast.
Moji sodelavci so v evalvaciji o srečanju z gospo Leo zapisali le veliko pozitivnih komentarjev, iz katerih lahko razberem, da jih je navdušila tako s svojo osebnostjo kot z vsebino, ki jo je predstavila. Zato menim, da Lea Colner s svojim znanjem in izkušnjami v vsakem kolektivu lahko doprinese veliko. Tako strokovnim delavcem pri njihovi strokovni rasti kot pri delu z otroki, saj nas nagovarja in spodbuja, da pogumno izstopimo kdaj tudi izven cone udobja in preizkusimo nekaj novega, drugačnega.
Lea Colner je name naredila izjemno pozitiven vtis. Takoj sem začutila njeno pristnost, toplino, iskreno navdušenje nad tem, kar počne in kar je nesebično pripravljena deliti. Hkrati je izražala radovednost glede našega dela, prepoznala kvaliteto in jo iskreno tudi pohvalila. Ob njej sem se počutila prijetno in domače, kot da se poznava že vrsto let. Vsekakor pa je oseba, od katere se lahko še marsikaj naučim.
Liljana Plaskan, ravnateljica Vrtca Litija, vzgojiteljica in mag. managementa
I first met Lea Colner (nee Nakrst), as she was then, in Gothenburg at the International Conference Storyline – Learning for Sustainable Development, 11/12 April 2008. Lea, at that time, was an Erasmus student at the University of Halmstad in Sweden. After attending a Scottish Storyline workshop led by Steve Bell, one of the Staff Tutor Team, based at Jordanhill College of Education, Glasgow, Lea decided to make the Storyline Approach the subject of her diploma thesis when she returned to Slovenia. For that piece of work she was awarded the Presernova Nagrada, the highest student award.
I well remember being introduced to this beautiful young woman as she left Steve’s workshop but I did not realise that this was the beginning of a long term friendship during which I would see Lea’s educational thinking and activity develop over the next 16 years.
After returning to Slovenia and taking up her first teaching post Lea invited Steve Bell and me to travel to Slovenia in April 2011 where we contributed to the annual conference for teachers working in Early Education to give a keynote presentation on Storyline Principles and Practice followed by workshops that enabled the delegates to enjoy some practical experience of the approach. Even on this short visit it was clear that Lea had already done much to share her enthusiasm for Storyline with others and had set up Storyline Slovenia website.
In August 2012 Lea was a `Keynote Speaker at the 5th International Storyline Conference held in Reykjavik, Iceland. At the subsequent Golden Circle Seminar she was elected to serve on Storyline International introducing ‘young blood’ to the group that had been established in Enschede in 1987. After the conference Lea travelled to Sweden to continue her work as a pre-school teacher at Sollentuna.
In March 2013 Lea took up a teaching post at the International Bilingual School (Swedish and English) Vittra Rosjotorp.
In 2015 Lea published her beautiful book “Pedagoski pristop STORYLINE” (ISBN 978-91-637-7885-8) sharing with her readers the detail of Storyline practice and principles as she described her classroom activities. She also introduced examples of STORYLINE PLANNING and included sections linking the approach to social constructivist theories developed by John Dewey, Jean Piaget, Howard Gardner, and Lev Vygotsky. There is also a useful bibliography. In my opinion this is one of the best books about the Storyline Approach and it certainly deserves to have an English language edition in order to reach a wider audience.
Lea flew to Halle in Germany in September 2016 to make a bid for the next International Conference to be held in Ljubljana. Her offer was accepted by the Storyline International Committee and Lea took up the considerable challenge of hosting the event.
By this time Lea was Lead Teacher at Vittra Rosjotorp and in July 2016 she was appointed Team Leader a post she held until November 2019.
In September 2017 along with Jeff Creswell, USA, Gudmundur Kristmundsson, Iceland, and Lesley Dunlop, Scotland, I spent a week in Ljubljana working with Lea, also MIB, to create the programme and finalise the booking of accommodation, catering and all the other components needed for the 7thInternational Storyline Conference scheduled for 29th June – 1st July, 2018. At our daily meetings Lea showed that she had good sense, imagination, and an impressive grasp of management skills. She was also pregnant with her 2nd child.
The 2018 International Storyline Conference in Ljubljana – ‘The Next Generation’ was an undoubted success with Lea acting as Chairman.
Over 100 delegates from 10 countries attended the conference. The north was well represented with teachers and lecturers from Iceland, Finland, Norway and Sweden. 21 delegates came from the USA, 6 from Scotland, 3 from Siberia and 1 from Greece.
In spite of the complexity of the programme everything went according to plan with changeovers easily accomplished. Catering was excellent and coffee and lunch breaks gave delegates opportunities to meet old friends and make new contacts. Much of this success was due to Lea’s thoughtful preparation and the excellent paperwork she designed for delegates. Also she was a charming and confident chairperson throughout the three day programme.
Afterwards the Golden Circle Seminar was held in the beautiful surroundings of Lake Bled where it was agreed that the next conference would be held in Sweden in 2021.
So after a short holiday with her family in rural Slovenia Lea, her husband and two children, returned to Stockholm. She continued as Team Leader at Vittra Rosjotorp but it was not long before she was appointed School and PreSchool Principal in November 2019, a post she has continued until the present day.
During recent years Lea has worked hard to build the school community at Vittra Rosjotorp. She herself has written to me about how she sees the complexity of the school community. Under her leadership school results have increased and she and her staff have worked to build a school community based on values such as respect, responsibility, creativity and confidence. Also the learning environment – physical and social – has been significantly improved. Vittra Rosjotorp has been identified as a school for sustainable development by the Swedish National Agency of Education and in 2023 Lea was nominated and won the award ‘Leader of the Year 2023’ in the category Sustainability.
It has been my great pleasure to know and work with Lea over the last 16 years and to follow her development from an enthusiastic student to an experienced school manager. She is intelligent, hardworking and an excellent communicator (in several languages). She has much to offer beyond the confines of one school and one school system and is au-fait with current issues such as sustainability, inclusion, gender equality and child centred learning approaches. She is experienced in sharing her knowledge through lectures, seminars and practical workshops.
She is a Storyline ‘STAR’ and has enthusiastically promoted this approach to learning and teaching in her homeland, in Scandinavia, and the wider world. She is the ‘YOUNG BLOOD’ to develop children’s learning in the 21st century.
I close my recommendation of Lea in her own words:
“Now when I am in a leading position, I see so many ways of how Storyline can be used, in preschool, school and after school care. It is just the matter of what one school´s needs are. Storyline has not only changed me as a teacher/school leader, but has equipped me to be resilient during the turbulent times that we have been facing and will continue to face in the future.”
Speaking of the community at Vittra Rosjotorp: ‘It’s because we care, every single day, for every single child.’ ‘Alone we can do so little, together we can do so much for them to grow, bloom and also gain the ability to empower others around them.’
Sallie Coverly Harkness, Diploma Jordanhill College of Education, National Froebel Foundation, Froebel Trainers Diploma
1963 – 1971 Lecturer in Primary Crafts, Jordanhill College of Educatio
1971-1988 Member of the Jordanhill Staff Tutor Team, that first developed the Scottish Storyline Approach following the publication of the Curriculum Document : The Primary School in Scotland (SOED, 1965)
1988 – 1993 Senior Lecturer and Co-ordinator Pre~Five and Early Education, Jordanhill College of Education
1993 – > Educational Consultant and STORYLINE TRAINER, for Storyine Scotland.
Lea Colner – Slovenka, ravnateljica mednarodne osnovne šole in vrtca Vittra Rösjötorp International na Švedskem, je pritegnila mojo pozornost, še preden sva se srečali in spoznali. Z zanimanjem sem prebrala intervjuje, v katerih je tako navdihujoče opisovala svoj pristop k pedagoškemu delu, svoj odnos do sveta in narave, kako vzgaja za trajnostno življenje, ki ga tudi živi – ne le v smislu filozofije vzgoje in izobraževanja, temveč tudi zelo življenjsko, nadvse pragmatično – s svojo družino.
Spoznali sva se med mojim študijskim obiskom na Švedskem. Ob vstopu v šolo, v kateri je Lea Colner ravnateljica, nas je že takoj nagovoril napis, ki nam je dal vedeti, da je to šola, v kateri je velik poudarek na trajnostnem razvoju. Sledil je prijazen sprejem, saj nas je ravnateljica Lea Colner skupaj z učenci in sodelavci sprejela s širokim nasmehom in odprtimi rokami.
V osrčju šole pod mavričnim napisom Svet, ki ga želimo so nam njeni učenci pripravili najprej zanimiv in prijeten program na temo vseh ciljev Agende 2030, nato pa so nam razkazali šolo. Učenci tamkajšnje šole prihajajo z vsega sveta in so, čeprav govorijo različne jezike, komunikacijsko zelo močni, odprti in spoštljivi. Preden smo vstopili v njihov vrtec, nas je eden od učencev, ki nas je vodil, prijazno prosil, naj v znak pozornosti do vrtčevskih otrok, ki za rast potrebujejo dovolj spanja, vstopimo tiho. To je le eden od primerov nenehnega prepletanja in izražanja medsebojno prijazne in spodbudne komunikacije, ki predstavlja ključ do ustvarjalnega in navdihujočega dela, izobraževanja in vzgajanja.
Lea nam je s svojo pozitivno in prijazno naravo pokazala, kako odprto in motivacijsko nagovarja učence v angleščini ali švedščini, vmes pa je nam, gostom, razlagala v slovenščini.
Lea pri svojem delu izkazuje jasno profesionalno držo, zelo sistematično oziroma načrtno spodbuja, vodi, usmerja, spremlja in ocenjuje pedagoško delo na šoli. Z zelo jasnim akcijskim načrtom, zasledovanjem ciljev, primernih starosti otrok, in ob izkoriščanju vseh priložnosti, ki jih omogoča okolje, vodi šolo. Zelo me je nagovorila akcija, ki jo je spodbudila z učenci in s katero so pripravili načrt izboljšav za občino. Predlog učencev so na občini namreč obravnavali in nekaj njihovih predlogov vpeljali tudi v življenje. S tem učencem kaže pot, da z jasno vizijo, načrtom, skupnim demokratičnim odnosom in komunikacijo, lahko soustvarjajo svet, v katerem živijo. Omogoča jim realna učna okolja, v katerih lahko začutijo, vidijo, doživijo in tako razumejo, kako lahko predlagajo spremembe, da se te resnično zgodijo. Prav to so razlogi, da smo jo kot plenarno predavateljico povabili na našo mednarodno konferenco »Ko učim, gradim«.
Lei so pomembni človek, otrok in njegov napredek – poglobi se v vsakogar posebej, saj je pomembno, da je vključen, sprejet in ima možnost ustvarjanja in razvoja.
Svoje strokovno delo z veseljem deli in ob tem navdušuje. Rada sodelujem z njo. Njene kakovosti vodenja šole so v okviru Leadership foruma v Stockholmu znali prepoznati – Lea je namreč vodja, ki je zgled za to vlogo in poslanstvo poučevanja. Ponosna sem, da se poznava in strokovno sodelujeva.
Zaradi njenih bogatih izkušenj in pozitivne narave priporočam sodelovanje z njo, saj s svojim pragmatičnim in akcijsko-načrtnim pristopom lahko pomaga pri izboljšavah pedagoškega dela.
Andreja Ahčin,
univ. dipl. ped., prof. soc.,
ravnateljica SŠ in gimnazije v Biotehniškem centru Naklo
Leo sem spoznala leta 2010 na Osnovni šoli Janka Kersnika Brdo, kjer sem bila zaposlena kot svetovalna delavka, ona pa kot učiteljica razrednega pouka (5. razred). Pogosto sva strokovno sodelovali, predvsem zaradi čustvenih in vedenjskih težav, ki so jih imeli nekateri učenci v njenem oddelku. Lea je že takrat izkazovala veliko radovednost, željo po raziskovanju ter odprtost za nove ideje in pristope. Zelo pa me je navdušila njena zavzetost po razumevanju notranjega doživljanja otroka, po uglaševanju na otrokove potrebe in po omogočanju občutka varnosti za vse učence. Dokazano je namreč, da če se ne počutimo varno, možganske funkcije nehajo delovati optimalno. S takšnim pristopom k vzgoji in izobraževanju je Lea omogočila svojim učencem visoko stopnjo medosebne povezanosti, hkrati s tem pa tudi čim bolj optimalne pogoje za njihov celostni razvoj in učenje, k čemur bi zaposleni v vzgojno-izobraževalni zavodi morali stremeti.
Menim, da lahko Lea izjemno veliko doprinese zaposlenim in uporabnikom v vzgojno-izobraževalnih zavodih. S širokim znanjem, visoko čustveno inteligentnostjo, razvitim čutom za sočloveka, navdušujočo ustvarjalnostjo in poznavanjem inovativnih pristopov poučevanja bogati slovenski pedagoški prostor.
Ne glede na to, da že več let nisva sodelavki, sva vsa ta leta ostali prijateljici, zato Leo od blizu in daleč spremljam na njeni osebni in karierni poti že dolgo. Z vsakim letom dosega nove mejnike, premaguje izzive in pri vsem tem ostaja avtentična, radovedna in dostopna za svoje sodelavce, učence in druge željne znanja.
Ivana Vusilović, univ.dipl.psih., ustanoviteljica Centra Insula
Leo Colner sem imel priložnost spoznati novembra 2023, ko je obiskala našo predšolsko skupino v Vrtcu Litija, enoti Ribica. S svojo izjemno strokovnostjo, umirjenostjo in briljantnim umom je hitro prepoznala sodobne koncepte poučevanja ter iznajdljivost otrok med igro. Prepoznala in pozdravila je pomen igre izven igralnice (garderobni prostor), vzpostavljanje pozitivne klime med zaposlenimi, med tehničnim kadrom ter ključne vzporednice med slovenskim in švedskim konceptom poučevanja v vrtcu.
Sodelovanje z njo je bilo izjemno konstruktivno. Z odprtim pristopom in jasno komunikacijo je podala številne konstruktivne kritike in pohvale. Razbrala je kvaliteto našega dela, predlagala izboljšave za delo z otroki ter spodbujala krepitve medosebnih vezi med zaposlenimi. Njeno strokovno znanje je delila na prijeten in učinkovit način, kar je prispevalo k pozitivnemu ozračju v kolektivu.
Leo Colner bi toplo priporočil vsem zaposlenim v vrtcih in drugih izobraževalnih ustanovah, saj lahko s svojo strokovnostjo, izkušnjami ter pozitivnim pristopom bistveno obogati delo z otroki in prispeva k izgradnji zdrave in spodbudne vzgojno-izobraževalne klime. Njena sposobnost prepoznavanja ključnih vidikov poučevanja ter delovanja vrtca je izjemna. Menim, da bi njeno sodelovanje prineslo veliko koristi vsem, ki delujejo v vzgojno-izobraževalnih ustanovah.
Lea Colner je izkazala visoko raven strokovnosti, empatije in posvečenosti delu z otroki in strokovnimi delavci. Njena prisotnost in znanje so v nas pustili trajen vtis ter predstavljajo izjemno vreden prispevek k razvoju kakovostnega vzgojnega-izobraževalnega okolja v našem prostoru.
Luka Sterle, dipl. vzgojitelj, Vrtec Litija
Leo sem spoznala na pobudo učiteljice na šoli, Nine Jelen. V času naše zaključne pedagoške konference je bila v Sloveniji, prijazno se je odzvala vabilu in nas nagovorila. Seznanila nas je s pogledom na vodenje, poučevanje in učenje, z utripom življenja na Švedskem in me malce presenetila, predvsem pa navdušila s svojim pogledom na svet.
Naše poti so se znova križale v okviru Erasmus+ projekta Sodobna šola, pri katerem smo si zadali dva ključna cilja: dvig digitalnih kompetenc pri učiteljih in učencih ter uspešno načrtovanje ter izvajanje projektnega dela. Dve učiteljici sta na izobraževanju na šoli pri Lei spoznali pedagoški pristop Storyline, ki omogoča razvoj in krepitev inovativnosti, kreativnosti, sodelovanja med učenci in spodbuja medpredmetno povezovanje. Odlično izkušnjo, obogateno z novimi znanji, vedenji in veščinami, sta po vrnitvi predstavili kolektivu. V naslednji fazi je sledilo najpomembnejše – implementacija v razredu. Opažamo pozitivne učinke tako pri učencih, ki učno snov bolje razumejo, so bolj motivirani za delo, naučeno pa je trajnejše, kot tudi pri učiteljih, ki po vertikali več sodelujejo in se povezujejo pri načrtovanju ter izvedbi projektnega dela.
Pristop Storyline smo uporabili tudi pri eTwinning projektih (npr. Kidsdom) in pri oblikovanju učne poti po Zagorju, kjer smo se povezali z lokalno skupnostjo.
Zadnja izkušnja je moja osebna. Konec maja sem Leo na šoli v Sollentuni obiskala skupaj s pomočnico Milanko Abram in učiteljico Nino Jelen. Naša želja in hkrati pričakovanje po izobraževanju, izmenjavi dobrih praks, mnenj, informacij in še česa iz vidika vodenja šole in učitelja sta bili ambiciozni in zahtevni, a uresničeni. Evalvacijo in refleksijo smo izvajale vsakodnevno same in skupaj z Leo. Neprecenljivo.
Poleg spremljanja šolskega dneva učencev in učiteljev, izvedbe pristopa Storyline pri pouku in s tem prikaza številnih dobrih praks sva s pomočnico imeli priložnost in možnost prisostvovati na sestankih vodstva šole in vodstvenih učiteljev pri analizi ter evalvaciji letnega delovnega načrta šole, spremljanju kazalcev kakovosti, debatah o vsakodnevnih izzivih in načrtovanju prihodnosti. Pomen spoštljive razprave, tudi ko se ne strinjamo, je prav tu prišel še posebno do izraza. S pomočnico sva dobili kar nekaj iztočnic v razmislek in idej v povezavi z načrtovanjem in organizacijo šole v prihodnje.
Zgodovina je pripovedovanje zgodb in umetnost je vedno odraz časa in prostora. Moji stroki se prepletata z načeli šole 21. stoletja, načeli, ki jih Lea udejanja v najboljšem pomenu besede. Hvaležna sem, ker sem takoj po vrnitvi domov napisala (in Lei poslala) samorefleksijo, in tudi zdaj, z nekaj časovne distance, se moj pogled in mnenje nista spremenila.
Nikoli se še nisem na nobenem izobraževanju, pa jih je bilo kar veliko, naučila toliko o vodenju, o pomenu karizme, ki jo ravnatelj mora imeti, da lahko uresničuje vizijo, o pomenu spoštovanja v medosebnih odnosih in spoštovanja na splošno, kar vključuje ne le sodelavce, ampak enakovredno otroke in njihove starše. Vsemu napisanemu dodajam mirnost, spoštljivost, integriteto in poznavanje področja pedagogike. Izobraževanje je nuja za profesionalni in strokovni razvoj, širok nasmeh je dodatek, ki pa veliko šteje.
Kristina Renko, profesorica zgodovine in umetnostne zgodovine, ravnateljica OŠ Ivana Skvarče Zagorje ob Savi
Poznanstvo Lee sega v študijske klopi, kjer sva zelo hitro ugotovili, da imava veliko skupnih pogledov, vrednot in interesov, ki sva jih začeli uresničevati z najino prvo zaposlitvijo v domačem kraju, jaz v Kočevju, Lea v Lukovici. Ta povezava je (bil) inovativen pedagoški pristop Storyline, ki ga je Lea »prinesla« iz Skandinavije v Slovenijo in mi ga predstavila. Prav pristop je bil vsa ta leta vezni člen za moj strokovni in profesionalni razvoj, ki ga še vedno vpeljujem v svoje delo. Lea je želela, da bi ideja o novem pristopu dosegla čim več slovenskih učiteljev, zato je organizirala več strokovnih srečanj po Sloveniji, kjer mi je dala priložnost za predstavitev Storyline primerov dobre prakse.
Eno od odmevnejših srečanj je bila zagotovo Mednarodna Storyline konferenca v Ljubljani, ki je dosegla več sto učiteljev in drugih strokovnjakov z vsega sveta. Najino sodelovanje sva v zadnjih letih nadgradili kar z dvema Erasmus+ mednarodnima povezovanjema, ki sta temeljila na smernicah trajnostnega razvoja. Gostovanje tuje šole je pomenilo dodano vrednost viziji in delovanju OŠ Ob Rinži, Kočevje, saj je Lea pripravila kvalitetno in navdihujoče predavanje o švedskem šolskem sistemu, ter o razvoju, delovanju in viziji šole, kjer deluje kot ravnateljica, kot mi je znano, prva slovenska ravnateljica na Švedskem.
Slovenski šolski sistem potrebuje prostor za sodobno učenje in nove pristope ter prostor za aktivnega in razmišljujočega posameznika. Lea je s svojim delovanjem opozorila na prepotrebno drugačno naravnanost sistema v prihodnosti, ki bo temeljila na kompetencah celostnega pogleda na otroka, trajnosti in vključenosti. Na različnih strokovnih posvetih doma in v tujini, je Lea pokazala, da ima razvite pomembne kompetence za opolnomočenje učiteljev, ki bodo posredno vplivali na boljše razumevanje in aktivno delovanje v družbi svojih učencev.
Dodana vrednost so zagotovo pedagoške izkušnje, ki jih je v skoraj 15-letni odsotnosti pridobila v času svojega delovanja v tujini, zato je še toliko bolj spodbudna ideja o predavanjih, delavnicah in usmerjenih hospitacijah, s katerimi Lea želi pomagati izboljšati pedagoški proces posameznega zavoda v Sloveniji.
Zaključna misel bi bilo moje osebno razmišljanje o Lei, ki si želi v prihodnosti svoje izkušnje, znanje in »sebe« deliti v slovenskem prostoru in katere namera je, da marsikateri slovenski učitelj ali vodja v sebi prepozna svojo unikatnost, spodbudi trajnostno naravnanost in se razvije v posameznika z visoko stopnjo avtonomnosti in strokovnega znanja. Profesionalno bi jo najbolje opisala z izrazi – profesionalna, strokovna, napredna, inovativna, navdihujoča, v odgovorih svetovljanka, v napredku vizionarka.
Mateja Vidrih, univ. dipl. učiteljica RP na OŠ OB RINŽI, Kočevje
I met Lea for the first time at a Golden Circle meeting in Freiburg in 2010. Golden Circle is a group of people from many countries that know about Storyline and are interested in spreading the knowledge about Storyline. The group also decides on where and when international conferences about Storyline are held. Lea was then a new teacher in Slovenia and had already used Storyline in her teaching and inspired other teachers in Slovenia. She had also written a book about Storyline in Slovenia.
In 2012 the International conference about Storyline was held in Iceland where I and Guðmundur Kristmundsson where responsible for the arrangement.
When we were thinking of keynote speakers, I wanted to have someone young amongst them to inspire the young people especially. There and then Lea came into my mind and I can say that she did it brilliantly and inspired and charmed the audience.
Since then Lea has been active in spreading Storyline and was responsible for arranging the International Storyline conference in Ljubljana Slovenia 2018 which was a success.
Lea has the ability to inspire the people around her and that she has showed as a teacher in Slovenia and Sweden and also as a principal in Sweden. She is well informed and interested in finding interesting and effective ways to help children to learn. She is a good lecturer that always has something interesting to communicate.
Björg Eiríksdóttir, teacher and consultant in Iceland
Copyright © 2024 Studio Lea Colner.
Drivs av GoDaddy