Razvoj pristopa Storyline
Storyline je pedagoški pristop, razvit na Škotskem po tem, ko so leta 1965 uvedli nov učni načrt, ki je prinesel nove pojme, kot so študije o okolju – pojme, ki so zahtevali medpredmetno delo. Učitelji so se tako obrnili na izobraževalce učiteljev v Glasgowu, da bi jim pomagali najti načine za smiselno integracijo predmetov v šoli. Steve Bell, Sallie Harkness in Fred Rendell so začeli razvijati metodo, ki je kasneje dobila ime Storyline. Storyline se je od takrat širila po svetu, predvsem zaradi neustavljivega dela Steva Bella ter Sallie Harkness, ki sta potovala in izvajala tečaje ter predavanja.
Kaj je Storyline?
Storyline je pristop, oblika poučevanja, ki stremi k temu, da skozi delo kaže spoštovanje do učenca in njegovega dela. Učenje vedno izhaja iz predznanja učencev. To, kar že vedo in znajo, učitelj pri svojem načrtovanju dela vidi kot veliko prednost, saj mu pomaga, da razume koncepte, ki jih imajo njegovi učenci, in jim pri tem skozi proces učenja lahko pomaga. Učenci imajo priložnost, da najprej oblikujejo lastne razlage, preden preverijo, kako se stvari dejansko ujemajo z realnostjo. Delo poteka tako individualno kot tudi v skupinah, kjer učenci uporabljajo svojo ustvarjalnost in estetske izraze različnih vrst.
Poudarek na praktičnem delu in učenčevem napredku
Praktično delo učencev je izpostavljeno na način, ki poudari rezultate in naredi učenje vidno za učence. Učitelj postavlja relativno visoke zahteve svojim učencem, vendar so te zahteve podprte s jasnimi strukturami, ki omogočajo, da vsi učenci uspejo. Aktivnosti v učilnici so raznolike, da lahko vsi tipi učencev pokažejo svoje močne plati. Učenci tako postanejo strokovnjaki na področjih, ki jih razvijajo, in učitelj ni edini strokovnjak v učilnici, ampak ohranja precej skromen profil. Največja naloga učitelja je, da ustvari jasno strukturo in zagotovi, da delo poteka naprej do zastavljenih učnih ciljev.
Aktivno sodelovanje učencev pri učenju
Pri pristopu Storyline otroci in učenci ne sedijo pasivno in poslušajo, ampak aktivno sodelujejo pri delu. Postavljeni so pred različne dileme, ki jih rešujejo skupaj, pri tem pa postanejo aktivni pri lastnem učenju. Pri delu se učijo sodelovati, razpravljati, argumentirati, poslušati drug drugega, sklepati kompromise, dogovoriti se in sprejemati zaključke.
Naravna integracija predmetov in vsebin
Integracija predmetov oziroma vsebin učnega načrta postane naravna, saj se poučevanje izvaja na podlagi celostnega pristopa, ki postane verodostojen skozi prostor, like in vmesne dogodke. To pa posledično povzroči, da se učenci pogosto čustveno angažirajo, kar povečuje njihovo motivacijo za iskanje znanja. Učitelj postavlja ključna vprašanja, s katerimi učenci delajo na podlagi svojih likov, kar vodi do iskanja informacij, oblikovanja hipotez, ustvarjanja in gradnje znanja. Večina učiteljev, ki delajo s pristopom Storyline, potrjuje, da ta pristop ustvarja angažiranost učencev, zaradi katere želijo sodelovati v delu. Pogosto uspejo angažirati tudi otroke in učence, ki se sicer težje vključijo v proces učenja.
Fleksibilnost in širša uporabnost Storyline
Storyline je fleksibilen način dela, ki ga je mogoče prilagoditi vsem vrstam izobraževalnih procesov, tako za otroke kot odrasle. Prav tako je lahko primeren, če želimo ljudi spodbuditi k razmišljanju na nove načine med različnimi procesi sprememb v organizacijah in podjetjih.
Storyline pristop je zelo prilagodljiv in lahko zadostuje potrebam različnih učnih okolij, kar omogoča bolj aktivno, sodelovalno in ustvarjalno učenje. Tukaj je seznam področij, kjer se lahko uporabi:
1. Vrtci
Storyline pristop lahko v zgodnji mladosti spodbuja ustvarjalnost, socialne veščine in osnovno učenje skozi igre in interaktivne dejavnosti.
2. Osnovna šola
3. Poučevanje jezikov
Izjemni rezultati so doseženi pri uporabi pristopa Storyline za poučevanje tujih jezikov, saj spodbuja aktivno učenje skozi komunikacijo in ustvarjalno sodelovanje.
4. Projekti
Storyline se lahko uporablja kot osnova za projekte v različnih zavodih in ustanovah, kjer se vključijo različne vsebine in viri za dosego učnih ciljev.
5. Oddelki podaljšanega bivanja/RAP-a
Ta pristop lahko obogati aktivnosti v oddelkih podaljšanega bivanja/RAP-a z zanimivimi in kreativnimi učnimi metodami.
6. Srednje šole in univerze
Storyline pristop je primeren tudi za starejše učence in študente, saj omogoča globlje raziskovanje tem skozi interdisciplinarno in praktično učenje.
7. Dodatni in dopolnilni pouk
Učitelji lahko uporabijo Storyline pri dodatnem pouku za poglobljeno obravnavo posameznih tem ali za razvijanje specifičnih spretnosti.
8. Programi za nadarjene učence
Pristop je odličen za izzivanje nadarjenih učencev, saj spodbuja njihovo ustvarjalnost, raziskovalni duh in sodelovanje.
9. Poklicno usmerjanje učencev
Storyline pristop je uporaben pri izvajanju poklicnega usmerjanja, kjer se učenci skozi igre in projekte seznanijo z različnimi poklicnimi področji in potrebnimi veščinami.
10. Krožki
V različnih krožkih, ki ponujajo dodatno izobraževanje, se lahko Storyline uporablja za raziskovanje različnih tematik na interaktiven in zabaven način.
11. Pedagoški program v muzejih
Storyline pristop je uporaben v pedagoških programih v muzejih, saj omogoča obiskovalcem, da na ustvarjalen način raziskujejo zgodovinske ali umetniške vsebine.
Razvoj pristopa Storyline v Sloveniji je bil prepleten z različnimi dogodki, izdajami in sodelovanjem z učitelji ter izobraževalnimi institucijami, kar je omogočilo njegovo širjenje in uspešno implementacijo v slovenske vrtce, šole in druge izobraževalne programe.
Pristop Storyline je v Slovenijo pripeljala Lea Colner (takrat še Nakrst) leta 2009, po študiju na Švedskem. Lea je s svojo diplomsko nalogo “Uporaba pedagoškega pristopa Storyline na razredni stopnji OŠ” (junij 2009) izvedla prvi Storyline projekt v slovenskem šolskem prostoru, za kar je pridobila Prešernovo nagrado na Pedagoški fakulteti v Ljubljani. To delo je pomenilo pomemben korak pri uvajanju tega pristopa v slovenski izobraževalni sistem.
V Sloveniji je bil razvoj pristopa podprt tudi z Leino internetno stranjo, ki je postala glavni vir informacij o metodologiji, delovanju in primerih dobre prakse. Sčasoma so se začeli pojavljati tudi članki in prispevki v pedagoških revijah, kjer so strokovnjaki delili izkušnje in ugotovitve o učinkovitosti pristopa Storyline v različnih izobraževalnih ustanovah.
Časopisna hiša Delo in Dnevnik sta objavili nekaj primerov dobre prakse, kjer so učitelji in šole predstavili, kako so Storyline uporabljali v učilnicah, kar je dodatno pripomoglo k širšemu prepoznavanju tega pristopa v slovenskem prostoru. Prav tako je Radio Slovenija poročal o razvoju pristopa, kar je omogočilo širši javnosti, da se seznani s to inovativno metodo poučevanja.
Za širjenje pristopa Storyline so bile ključne tudi predstavitve pristopa po šolah v Sloveniji, kjer so učitelji in strokovnjaki delili svoje izkušnje z drugimi in predstavili konkretne primere uporabe.
Pomemben mejnik v razvoju Storyline v Sloveniji je bila tudi prva mednarodna Storyline konferenca, ki je potekala v Ljubljani 1. aprila 2011. Konferenca, ki jo je organiziralo Društvo učiteljev podaljšanega bivanja, je zbrala več kot 100 udeležencev iz vse Slovenije in postavila temelje za širše razumevanje in sprejetje pristopa v slovenskem izobraževalnem okolju.
Leta 2015 je Lea Colner izdala knjigo “Pedagoški pristop Storyline: strategija za poučevanje in učenje na spodbuden, učinkovit in kreativen način”, ki je še dodatno pripomogla k širjenju pristopa v Sloveniji.
Leta 2015 je bila na Planet TV objavljena novica o Storyline pristopu, ki je še okrepila zanimanje za to metodo. Posnetek si lahko ogledate spodaj.
Eden izmed pomembnejših dogodkov v zgodovini Storyline v Sloveniji je bila mednarodna Storyline konferenca, ki je potekala v prostorih Gospodarskega razstavišča v Ljubljani junija 2018. Ta konferenca je bila pomemben dogodek za izmenjavo izkušenj in spoznavanje najboljših praks med učitelji, izobraževalnimi strokovnjaki in raziskovalci, ki so delili svoje poglede na nadaljnji razvoj pristopa Storyline v različnih izobraževalnih okoljih.
Danes je Storyline pristop vedno bolj uveljavljena praksa in način, ki ga vzgojitelji in učitelji uporabljajo pri svojem delu z otroki in učenci. V Sloveniji imamo kar nekaj diplomskih, pa tudi magisterskih in celo doktorskih nalog, ki se osredotočajo na uporabo pristopa Storyline za različne raziskovalne potrebe.
Spodaj si lahko ogledate prispevek o pristopu Storyline, ki ga je pripravila Planet TV. V prispevku svoje mnenje delijo učenci, učitelji, ki pristop uporabljajo, ravnateljica ene od ljubljanskih šol ter starši. Prispevek ponuja vpogled v izkušnje in prednosti, ki jih prinaša delo po pristopu Storyline.