Opis in namen predavanja:
Aktivna participacija otrok in učencev ni zgolj njihova pravica, temveč tudi dragocena priložnost za krepitev demokratične in vključujoče šolske kulture. Predavanje osvetljuje pomen vključevanja otrok v procese odločanja in sooblikovanja vsakdanjega življenja v vrtcu ali šoli. S tem ne krepimo le njihovega samospoštovanja, občutka lastne vrednosti in pripadnosti, temveč tudi njihove zmožnosti za kritično mišljenje, prevzemanje odgovornosti in sodelovanje.
Aktivna participacija ni le cilj, temveč dolgoročna strategija, ki vodi k spremembi kulture vrtca ali šole – iz tradicionalno hierarhičnega okolja v prostor, kjer vsi glasovi štejejo in kjer otroci niso zgolj poslušalci, temveč soustvarjalci skupnega vsakdana. To je ključni korak k vzgoji odgovornih, samozavestnih in družbeno aktivnih posameznikov.
Ozadje:
Lea Colner je skozi svojo dolgoletno pedagoško prakso v različnih izobraževalnih okoljih spoznala, da je aktivna participacija otrok ključnega pomena za oblikovanje šol, ki spodbujajo vključujoče, demokratične vrednote. Vodenje mednarodne šole na Švedskem in izkušnje z različnimi kulturnimi in jezikovnimi skupinami so ji omogočile globoko razumevanje izzivov in priložnosti, ki jih prinaša participacija otrok v učnem procesu.
V Leinem preteklem delu je bilo vedno v ospredju vprašanje, kako otroke ne le vključiti v učne dejavnosti, temveč jim omogočiti, da so aktivni soustvarjalci okolja, v katerem živijo. Le tako je mogoče vzpostaviti prostor, kjer so vrednote, kot so odgovornost, sodelovanje in kritično mišljenje, živahno prisotne v vsakdanjem življenju učencev.
Lea skozi svoje predavanje želi nagovoriti pedagoške delavce, starše in druge odrasle, ki se vsakodnevno srečujejo z otroki, ter jih spodbuditi, da aktivno participacijo sprejmejo kot strategijo za spremembo šolske kulture in razvoj otrok kot odgovorne, samozavestne in sočutne posameznike.
Kot udeleženec seminarja boste pridobili praktično in strateško znanje o:
Ciljna skupina: Predavanje je namenjeno vzgojiteljem, učiteljem, svetovalnim delavcem, vodstvenemu kadru v vrtcih in šolah, študentom pedagoških smeri ter vsem, ki jih zanima, kako lahko globalni uvidi oblikujejo bolj vključujoče in trajnostno naravnano lokalno izobraževanje.